Verzia na tlač sa pripravuje...

Zadania 2. kola

Termín: 10. apríl 2025 22:00
Aktuálny termín sa nachádza na stránke https://lupar.sk

“Matej, poď sem. Niečo som našiel!” zakričal Paľo z jednej malej chodbičky jaskyne. “Sú tu nejaké dvere.” Matej pribehol ku dverám a stlačil kľučku. Prekvapivo, dvere sa otvorili bez akýchkoľvek problémov. “Poďme zistiť kam vedú” povedali naraz a vošli dnu.

Osvietilo ich slabé svetlo prichádzajúce z malej diery vysoko v strope. “Počuj, toto nevyzerá ako miesto, kde by niekto ukryl po—” TRESK! Dvere sa za nimi zabuchli. Matej ich hneď začal ťahať a lomcovať s nimi… “Tie sa… Ani nepohnúúú!” “Koho to tu máme-me-me-me-e-e. Návštevníci-ci-ci-ci.” “Kto si?” “Čo od nás chceš?” Pýtali sa ho vyľakane. “Pobavenie-nie-nie. Som tu sám-ám-ám.” Dunivý hlas im zvučal ozvenou v ušiach, ale postupovali ďalej, kde uvideli známy objekt – hracie karty.

1. príklad

Kategórie:
5
6
7
8
9
Open

Vložte do mriežky kartové symboly ♣, , ♠, tak, aby boli v každom riadku a v každom stĺpci práve raz. Symboly po okrajoch mriežky hovoria, ktorý znak nájdeme z tej strany mriežky v danom riadku, resp. stĺpci, ako prvý. Šípky s písmenami sú iba na zadanie odpovede, počas riešenia ich ignorujte. Pozrite si aj názorný príklad:

Ako odpoveď zadajte obsah riadku A, potom stĺpca B oddelené čiarkou v tvare A,B. Poliam priradíme písmená nasledovne: X = prázdne pole, T = ♣, S = , L = ♠, D = . V názornom príklade by ste odovzdali XLSTD,TDSXL.

Podúloha 1 (3 body)
Podúloha 2 (3 body)
Podúloha 3 (3 body)

“Takže ako tuto?” “Trojlístok, srdce, list, diamant.” “Fascinujúce-ce-ce-ce!” Neznámy hlas znel stále dunivo, no pobavene. Skoro až spokojne. “Kto si teda? To si ešte nepovedal!” vykríkol Paľo do tmy. “Nerád sa chválim-im-im-im… Ak chcete odpoveď, možno tá tabuľka písmen vedľa vám niečo napovie-vie-vie-ie-ie…” “To nie je… Odpoveď.” “Veru nie je.” Matej mu pritakal. “Skúsme to. Pozrime sa tam.”

2. príklad

Kategórie:
5
6
7
8
9
Open

Vaším cieľom je získať heslo, ktoré sa skladá z rôznych číslic, resp. písmen. K tomuto máte niekoľko indícií, ktoré sú zafarbené rovnako ako populárna hra Wordle; zelená znamená znak, ktorý sa v hesle nachádza na presne tomto mieste, žltá znamená znak, ktorý sa v hesle nachádza na inom mieste, a sivá znak, ktorý sa v hesle nenachádza. To, ktorý riadok mal akú kombináciu znakov neviete, dostali ste iba zoznam hádaní a je súčasťou úlohy zistiť presné priradenie.

Ako odpoveď zadajte heslo, ktoré súhlasí so všetkými napísanými Wordle indíciami. V názornom príklade by ste odovzdali LUIH.

Podúloha 1 (2 body)
Podúloha 2 (3 body)
Podúloha 3 (4 body)

“Sezam… Otvor sa?” “Nie, bol tam predsa koriander, Paľo.” “Pravda.” “Výborne-ne-ne-ne…” “Takže… Kto si?” “Hľadač pokladov, Vod Al Kop.” “To meno poznám!” povedal Paľo. “Samozrejme, veď som slávny. A čoskoro ešte slávnejší!” Matej a Paľo počuli hukot. “Už sa neuvidíme, vďaka za pomoc!” “Čo?” “Hej! HEJ!” “Uh, radšej odtiaľto rýchlo nájdime cestu von, Matej!” “Súhlasím, ale kam teraz?”

3. príklad

Kategórie:
5
6
7
8
9
Open

Vyfarbite niektoré políčka mriežky tak, aby z nich vznikol jeden stranou súvislý kus, ktorý tvorí „vnútro jaskyne“. Nezafarbené políčka nesmú zostať uväznené; z každého sa musí dať nájsť cesta stranou susediacich nezafarbených polí až k okraju mriežky. Všetky čísla sú vo vnútri jaskyne a hovoria, koľko políčok je v danom riadku a stĺpci z neho vidno. Číslo vidí svoje vlastné políčko a tiež dovidí po najbližšie nezafarbené políčko, resp. po okraj mriežky. Šípky s písmenami sú iba na zadanie odpovede, počas riešenia ich ignorujte. Pozrite si aj názorný príklad:

Ukážka počítania vzdialeností:

Ako odpoveď zadajte obsah riadku A, potom stĺpca B oddelené čiarkou v tvare A,B. Ak je pole zafarbené, napíšte O, inak napíšte X. V názornom príklade by ste odovzdali XOXXO,XXOXO.

Podúloha 1 (2 body)
Podúloha 2 (3 body)
Podúloha 3 (3 body)

Paľo a Matej sa trmácali chodbami jaskyne, bolo tam čím ďalej tým tmavšie, a vždy sa zjavili nejaké ďalšie križovatky. “Počuj, Matej, si si istý, že ideme správnym smerom?” “Nie, nie som. Ale veď si povedal, že si našiel iba slepé uličky a toto vedie aspoň niekam!” “No… Áno.” “Pozri, tu sú nejaké použiteľné fakle.” “Hurá, konečne poriadne uvidíme.” “Ale šetri, nemáme ich nazvyš!” A tak sa pustili do rozmiestňovania svetiel.

4. príklad

Kategórie:
5
6
7
8
9
Open

Umiestnite do niektorých bielych políčok fakle (žiarovky na obrázku) tak, aby ste všetky biele políčka osvetlili. Fakle svietia vodorovne a zvisle až po čierne políčko , resp. po kraj mriežky. Fakle sa navzájom nesmú osvetliť. Číslo v čiernom políčku hovorí, na koľkých z jeho stranou susediacich políčok sa nachádza žiarovka. Pozrite si aj názorný príklad:

Ako odpoveď zadajte počet faklí v každom riadku zhora nadol. Čísla neoddeľujte čiarkami ani inými oddeľovačmi. V názornom príklade by ste odovzdali 211101.

Podúloha 1 (1 bod)
Podúloha 2 (2 body)
Podúloha 3 (3 body)

“No dobre, tak máme osvetlené.” “A čo z toho? Cestu von som aj tak nevidel.” povzdychol Paľo. “Ja áno, ale je zablokovaná.” “Ako to myslíš?” “No, pozri sa sám, Paľo.” “To je… Skladačková zámka? Zaujímavé. Pri prechádzaní tými chodbami sa mi zdalo, že som nejaké dieliky videl.” “Áno, máš pravdu, aj ja som niečo také videl!” I rozbehli sa obaja po chodbách a priniesli všetky dieliky, ktoré našli.

5. príklad

Kategórie:
5
6
7
8
9
Open

Rozdeľte všetky naznačené políčka na dieliky, ktoré sa nachádzajú pod nimi. Dieliky môžete otáčať, ale nesmiete ich preklápať. Každé políčko pokrýva práve jeden z vyznačených dielikov. Krúžky v poliach sú iba na získanie odpovede, počas riešenia ich ignorujte. Pozrite si aj názorný príklad:

Ako odpoveď zadajte písmená dielikov, ktoré pokrývajú krúžky. Tieto písmená vypisujte zľava doprava bez čiarok alebo iných oddeľovačov. V názornom príklade by ste odovzdali IOISLL.

Podúloha 1 (1 bod)
Podúloha 2 (2 body)
Podúloha 3 (4 body)

“Tak a hotovo!” povedal Matej, keď sa otvorili aj tretie dvere. “Konečne!” Vyšli von a boli zase raz na priamom slnku, no tentokrát na úplne inom mieste, než keď do jaskyne vchádzali. “Počuj a ten Vod-ktosi-ktosi… Čo s ním?” “Vravel, že sme mu pomohli. Potom poklad v TEJ jaskyni nebol, ale…” “Je niekde inde.” “Presne tak.” “No tak to rozlúsknime. Zdá sa, že sme chytrejší než on.” Znovu sa pozreli na všetok materiál, čo mali a zamysleli sa…